اطلاعات و آموزه‌هاى طلا و جواهر

زنجیر یزدى (چینابى) چیست؟

زنجير يزدى (چينابى) چيست؟

 

هنر و صنعت طلا و جواهرسازی در زمره هنرهایی است که یزد را حتی خارج از مرزها شهره کرده و برخی از اقلام طلا نظیر زنجیر چینابی را به نام این شهر ثبت کرده است به نحوی که بسیاری از گردشگران در سفر خود به یزد، سراغ بازار سنتی طلا و زنجیر چینابی را می‌گیرند. خلوص بالای طلا در کنار هنر دست هنرمندان خلاق استان یزد، ساخته‌هایی را به بازار ارائه کرده که هنوز هم در کنار زرق و برق و اشکال زیبای طلاهای دستگاه ساز و طلاهای خارجی خودنمایی می کند.

زنجیر چینابی، زنجیری مشهور به هل و گل، زنجیر یزدی، گل اناری و… از جمله ساخته هایی است که شهرت آن جهانی شده و از این بین زنجیر چینابی که به هنری موروثی تبدیل شده، از شهرتی بیشتر برخوردار است. هنر ساخت زنجیر چینابی، تاریخچه‌ای طولانی دارد و تکنیک ساخت آن از گذشته سینه به سینه به هنرمندان امروزی منتقل شده‌است.

امروزه متاسفانه پیشینه ‌ای دقیق از آن در دست نیست و تنها اطلاعاتی در خصوص چگونگی ابزارآلات و تکنیک ساخت این زنجیر دست‌ساز موجود است. برای ساخت زنجیر چینابی اغلب از طلای عیار ٢٠ استفاده می‌شود، همچنین به علت متداول بودن عیار ١٨ در طلا سازى ، نوع ١٨ عیار آن نیز مرسوم میباشد و در موارد سفارشی، از عیار بالاتر نیز برای ساخت آن استفاده می‌شود. استحکام بسیار بالای زنجیر چینابی، این زنجیر را در بازار طلا بی رغیب کرده است و از آنجا که از این زنجیر می توان رشته هایی برای سایر زیورآلات نظیر دستبند و … جدا کرد و حتی می توان هر بار به طول این زنجیرها اضافه کرد، نیز از دلایل پرطرفدار بودن این هنر یزدی هاست.
زنجیر چینابی دارای شکل خاص خود است و که از حلقه های بسیار ریز گرفته تا سایز های بزرگتر ساخته می شود و تنها در اندازه‌های آن می‌توان تغییر ایجاد کرد. ابزار آلات مورد استفاده در ساخت زنجیر چینابی مشابه زیورآلات به کار رفته درسایر زیور آلات طلایی است و امروزه با برقی شدن برخی از این ابزار ساخت زنجیر چینابی سرعتر از قبل ولی باز مراحل اصلی با دست هنرمندان زرگر انجام می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *